Haber

Pilot Üniversite Programı YÖK Dış Değerlendirme Takımının Gündeminde YÖK Kalite Kurulu Dış Değerlendirme Takımından Üniversitemize Tam Not YÖK Değerlendirme Takımı Üniversitemizdeki Değişimleri İnceliyor Üniversitemizde Kalite Sorumluları Toplantısı Yapıldı Kalite Komisyonu Toplantısı Rektör Karakaya Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde Kalite Çalışmaları Hızla Devam Ediyor 2018 Yılının Son Kalite Komisyonu Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Dış Tetkiki Başladı Üniversitemiz TSE’den Alacağı Belge ile Türkiye’de İlk Olacak Üniversitemize Yeni Başlayan Personele Temel Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi Verildi Üniversitemiz YÖK’ün Kalite Kapsamında Yapacağı Dış Değerlendirmeye Hazır Üniversitemiz Kalite Tecrübesini Harran Üniversitesi ile Paylaşıyor Rektörümüz Başkanlığında İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Gözetim Tetkiki İçin Üniversitemizde Üniversitemiz 2019 Gözetim Tetkikini Başarıyla Tamamladı Kalite Komisyonu Toplantısında 2019 Yılı Değerlendirildi Kurumsal Dış Değerlendirme Ön Ziyareti hakkında İç Tetkik Değerlendirme Toplantısı Rektör Karakaya Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde “Kalite Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesi” Konulu Eğitim Verildi Rektör Karakaya Başkanlığında İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı Kalitesini Belgelendiren Ahi Evran Üniversitesi Emin Adımlarla Hedeflerine Yürüyor Tüm Birimleriyle TSE Belgesi Alan İlk ve Tek Üniversiteyiz Üniversitemiz ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Dış Tetkikine Hazır Kalite Süreci Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde 2. Dönem İç Tetkik Açılış Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde Kalite Süreçlerine Katkı Veren Akademik ve İdari Personel İçin Belge Takdim Töreni Düzenlendi Kalite Yönetim Sistemimiz Diğer Üniversitelere Örnek Oluyor Üniversitemizde Kalite Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor Üniversitemiz Kalite Belgesi ile Diğer Üniversitelere Örnek Oluyor Üniversitemizde Kalite Temsilcileri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde İç Denetim Açılış Toplantısı Rektör Karakaya’nın Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde 2019 Yılı Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde ISO 27001 BGYS Dış Değerlendirme Gözetim Tetkiki Açılış Toplantısı Yapıldı Üniversitemiz EFQM Mükemmellik Ödülü İçin İlk Adımı Attı Kalite Yönetim Sistemimiz Model Olmaya Devam Ediyor TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Gözetim Tetkiki İçin Üniversitemizde Üniversitemizde Yapılan Gözetim Tetkiki Başarıyla Tamamlandı Kalite Yolcuğunda Yeni Hedefler

Kalite Yönetim Sistemimiz Model Olmaya Devam Ediyor

Kalite süreçlerinde gösterdiği başarılardan dolayı tüm birimleri ile Kalite Yönetim Sistem Belgesi almaya hak kazanan ilk devlet üniversitesi olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, kalite çalışmalarında edindiği tecrübeleri ve kaliteyi nasıl kurum kültürü haline getirdiğini tüm kurumlara anlatmaya devam ediyor. Kaliteyi üniversitemizde uygulamak ve eğitime yeni bir bakış açısı kazandırmak için yoğun çaba harcayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırıkkale Üniversitesi tarafından ilimizde organize edilen Yönetici Eğitimi ve 2020 Yılı Planlama Çalıştayına katılarak akademik ve idari personele Kalite Yönetim Sistemini anlattı. 6 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen çalıştaya Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Kırıkkale Üniversitesi akademik ve idari personeli ile üniversitemiz akademik ve idari personeli katıldı.

Rektör Karakaya: “Stratejik Planı Uygulamak İçin Bir Yönetim Ağı Oluşturduk”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırıkkale Üniversitesi tarafından organize edilen Yönetici Eğitimi ve 2020 Yılı Planlama Çalıştayında Kalite Yönetim Sisteminin aşamalarını tek tek katılımcılara anlattı. Üniversitemizin; misyon, vizyon ve hedeflerine ulaşmak için bu değerleri kalite politikası ile destekleyerek etkin bir Kalite Yönetim Sistemi oluşturmak ve yönetmek maksadıyla 2015 yılında Kalite Yönetim Koordinatörlüğünü kurduklarını belirten Rektör Karakaya, bu koordinatörlüğe bağlı bir de Kalite Komisyonu oluşturulduğunu dile getirdi. Kalite Komisyonunun, Kalite Yönetim Sistemi için gerekli şartların oluşturulması ve stratejilerin belirlenmesi sürecinin karar alma organı olduğunu ve düzenli olarak toplanarak gözden geçirme ve değerlendirmeler yaptığını anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kalite Güvence Sürecine ilişkin yönetim modeli hakkında da katılımcılara bilgiler verdi. Üniversitemizin 2017-2021 Stratejik Planı esas alınarak Bütünleşik Kalite Sistemi oluşturulduğunu kaydeden Rektör Karakaya, bu sistemin 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, YÖKAK Kurumsal Dış Değerlendirme Ölçütleri ve TS EN ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi olmak üzere dört temel unsur içerdiğini sözlerine ekledi. Sistemin oluşmasında aynı zamanda üç sürecin yer aldığını vurgulayan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “Sistemin oluşmasında yer alan üç sürecin ilki yönetim, ikincisi kalite süreci ve sonuncusu da kalite sürecini güvenceye bağlayan güvence merkezleridir. Üniversitemizin tüm birimlerinde stratejik planı uygulamak için bir yönetim ağı oluşturduk. Buna da kalite yönetim süreçlerinin yönetimine ilişkin organizasyon yapılanması adını verdik.”

Rektör Karakaya: “Üniversitemizi 2017 Yılından Beri Kalite ile Yönetiyoruz”

Kalite Yönetim Sisteminin hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşmesi için tüm birimlerin sürecin içinde yer alması gerektiğini söyleyen Rektör Karakaya, üniversitemizde Kalite Komisyonunun ana çekirdeğini kalite eğitimi almış 26 kişilik bir ekibin oluşturduğunu sözlerine ekledi. Bu ekibin üniversitemizdeki tüm kalite süreçlerinin bilgilendirme ve geliştirme aşamalarını yürüttüğünü dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına şu şekilde devam etti: “Kalite Güvence Süreci, Kalite Yönetim Sisteminin en önemli kısmıdır. Burada temel odak stratejik plan. Çünkü üniversitelerin hedefleri kurdukları stratejik planlara bağlıdır. Bu stratejik planın içinde dört unsur var. Bunlar; 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, YÖKAK Kurumsal Dış Değerlendirme Ölçütleri ve TS EN ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemidir. Bunların tümünü stratejik planlarımızın içine girdirerek tek bir formda ve online olarak hazırladık. 2017 yılından bu yana üniversitemizi bu şekilde yönetiyoruz.” Kalite Yönetim Sisteminin üniversitemize sağladığı katkılardan da bahseden Prof. Dr. Vatan Karakaya, bir hedefi oluştururken her yükümlülüğe enerji ve zaman harcandığını belirterek kalite sistemi sayesinde zamandan ve emekten tasarruf edildiğini vurguladı.

Rektör Karakaya: “Kalitenin Gerçekleştirilmesi Gereken İlk Yer Üniversitelerdir”

Kalite yönetim sisteminin ana hatları ile üniversitemizdeki çalışma şekli ve oluşumunun 2017 yılından bu yana bir tecrübe ve olgunluğa eriştiğini dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak altı aylık ve yıllık toplantılarla kendimizi yenileyerek daha iyiye ulaşmak için elimizden gelenleri ortaya koyuyoruz.” dedi. Kalitenin gerçekleştirilmesi gereken ilk yerlerin üniversiteler olması gerektiğini de belirten Rektör Karakaya, kalite süreçlerinin yeni model ve türlerini de ortaya koyarak önce kendilerini kaliteyle yönetmeyi başararak daha sonra da diğer kurumlara bunu sunmaları gerektiğini söyledi.  

Sunumun ardından Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, günün anısına İlimiz Valisi İbrahim Akın ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya hediye verdi.Copyright © BAUM 2015