Haber

Pilot Üniversite Programı YÖK Dış Değerlendirme Takımının Gündeminde YÖK Kalite Kurulu Dış Değerlendirme Takımından Üniversitemize Tam Not YÖK Değerlendirme Takımı Üniversitemizdeki Değişimleri İnceliyor Üniversitemizde Kalite Sorumluları Toplantısı Yapıldı Kalite Komisyonu Toplantısı Rektör Karakaya Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde Kalite Çalışmaları Hızla Devam Ediyor 2018 Yılının Son Kalite Komisyonu Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Dış Tetkiki Başladı Üniversitemiz TSE’den Alacağı Belge ile Türkiye’de İlk Olacak Üniversitemize Yeni Başlayan Personele Temel Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi Verildi Üniversitemiz YÖK’ün Kalite Kapsamında Yapacağı Dış Değerlendirmeye Hazır Üniversitemiz Kalite Tecrübesini Harran Üniversitesi ile Paylaşıyor Rektörümüz Başkanlığında İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Gözetim Tetkiki İçin Üniversitemizde Üniversitemiz 2019 Gözetim Tetkikini Başarıyla Tamamladı Kalite Komisyonu Toplantısında 2019 Yılı Değerlendirildi Kurumsal Dış Değerlendirme Ön Ziyareti hakkında İç Tetkik Değerlendirme Toplantısı Rektör Karakaya Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde “Kalite Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesi” Konulu Eğitim Verildi Rektör Karakaya Başkanlığında İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı Kalitesini Belgelendiren Ahi Evran Üniversitesi Emin Adımlarla Hedeflerine Yürüyor Tüm Birimleriyle TSE Belgesi Alan İlk ve Tek Üniversiteyiz Üniversitemiz ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Dış Tetkikine Hazır Kalite Süreci Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde 2. Dönem İç Tetkik Açılış Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde Kalite Süreçlerine Katkı Veren Akademik ve İdari Personel İçin Belge Takdim Töreni Düzenlendi Kalite Yönetim Sistemimiz Diğer Üniversitelere Örnek Oluyor Üniversitemizde Kalite Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor Üniversitemiz Kalite Belgesi ile Diğer Üniversitelere Örnek Oluyor Üniversitemizde Kalite Temsilcileri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde İç Denetim Açılış Toplantısı Rektör Karakaya’nın Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde 2019 Yılı Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde ISO 27001 BGYS Dış Değerlendirme Gözetim Tetkiki Açılış Toplantısı Yapıldı Üniversitemiz EFQM Mükemmellik Ödülü İçin İlk Adımı Attı Kalite Yönetim Sistemimiz Model Olmaya Devam Ediyor TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Gözetim Tetkiki İçin Üniversitemizde Üniversitemizde Yapılan Gözetim Tetkiki Başarıyla Tamamlandı Kalite Yolcuğunda Yeni Hedefler

Üniversitemizde Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Gerçekleşti

Kalite süreçlerini başarılı bir şekilde sürdüren ve çalışmalarına hız veren üniversitemiz, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sisteminin gereği olan Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısını gerçekleştirdi. 14 Kasım 2018 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kalite Yönetim Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, kalite koordinatörlüğü ekibi, birimlerin kalite sorumluları ile akademik ve idari personel katıldı.

Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısının açılış konuşmasını yapan Kalite Yönetim Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, kalite sürecinin en önemli alanını oluşturan Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısının ikincisini gerçekleştirdiklerini söyleyerek toplantının üniversitemiz için hayırlı olmasını diledi. Kalite sürecinin gereğini yerine getiren ve uygulamaya koyan bir üniversite olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Kurt, bu toplantı ile birimlerin iç tetkik sonucundaki faaliyetlerinin değerlendirildiğini kaydetti. Prof. Dr. Mustafa Kurt, başarılı bir şekilde gerçekleşen kalite sürecine destek veren Üniversitemiz Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya, birim kalite sorumluları ile kalite yönetim birimi personellerine teşekkür etti.

Rektör Karakaya: “Bir Kavmin Efendisi O Kavme Hizmet Edendir” 

Kalite Yönetim Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt’un konuşmasının ardından bir konuşma da Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Rektör Karakaya konuşmasında, bu toplantının altı ay boyunca yapılan işlerin kural ve kaidelere, yasa ve yönetmeliklere, üniversitemizin ve ülkemizin hedeflerine uygunluğu konusunda yönetim olarak kendilerini muhasebe ettikleri bir gün olduğunu söyledi. Kalite sürecini üniversitemizdeki tüm çalışanların benimsediğini ve sürecin başarılı bir şekilde işlediğini anlatan Rektör Karakaya, bu başarının da inancın meyvesi olduğunu vurguladı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kalite sürecindeki başarısının YÖK’e ve Türkiye’ye örnek olduğunu anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “İnsan inandığında başarır. Eğer iman varsa imkan vardır. Yaptığınız işe bir samimiyet, bir gönül bağı ve inanç koyabiliyorsanız sonucu her zaman Allah’ın izni ile olumlu olur. Millete ve insanlığa faydası dokunur. Kalite sürecinin başlaması ve bu sürecin muhasebesinin yapılmasının temel amacı yaptığımız işle insanlara faydalı olmak. Bir kavmin efendisi o kavme hizmet edendir. Bu hizmeti en iyi ilmi metotlarla yapabilen ve bu yaptığı işle de insanlara örnek olabilen bir misyonu taşıyan üniversitenin bunu mutlaka başarması gerekiyordu. Hamdolsun geldiğimiz nokta itibarıyla Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi hedefine ulaşmış durumda.”

Rektör Karakaya: “Tek Ürünümüz Var O da Yetiştirdiğimiz İnsan”

Göreve geldiği 2015 yılında kalite sürecinin başladığını ve sürecin çalışanlarının gayreti ve inancıyla bugüne geldiğini anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kalite sürecinde ülkemize model teşkil ettiğini ve bundan sonra da model olmaya devam ederek mükemmelleşme yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydetti. Üniversitelerin asli görevinin iyi insan yetiştirme olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, bu görevin önemli şartının kalite olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Üniversiteler kuruluş amaçları ile bir toplumun kültürünü, ufkunu, geleceğini işleyen ve onu sosyal hayata çeviren temel kurumlardır. Üniversiteler sadece ders verme yerleri değil bilimsel ve akademik bilginin yoğurulup insanlara mal edildiği yerlerdir. İyi insana erişebilmenin yolu eğitimdeki kalite güvencesidir. Ne yazık ki ülke olarak henüz eğitimde kalite süreçlerine varabilmiş değiliz. Sevindirici olan YÖK Kalite Kurulu bunu biliyor ve bununla ilgili eğitimde de kalite süreci geliştirmek için yoğun çaba içinde.”

Akademik anlamda eğitimde kalite güvencesine dair perspektif oluşturma, bir problem ortaya koyma ve elde olanlarla çözüm üretme noktasında bir gayretin olması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Tek ürünümüz var o da yetiştirdiğimiz insan” dedi. Mesleklerinin kölesi olan insan yetiştirmek yerine iş ahlakı olan, özgün düşünebilen, dünya ile yarışabilen, üreten ve ürettiğini paylaşabilen insan tiplerini yetiştirmenin gerekli olduğunu kaydeden Rektör Karakaya, “Çevresindekileri üretim amaçlarının ürünü sayan bir yaklaşım maalesef dünyayı kuraklaştırır.” dedi.

Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısının yargılama yeri değil daha iyiye gitmek için istişare mekanı olduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite temsilcilerine toplantıdan en iyi şekilde faydalanmaları gerektiğini söyledi. Kalite sürecinin üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlı olması dileğinde bulunan Rektör Karakaya, süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından birimlerin kalite temsilcileri Yönetimi Gözden Geçirme Raporlarının sunumlarını yaptılar.Copyright © BAUM 2015