Haber

Pilot Üniversite Programı YÖK Dış Değerlendirme Takımının Gündeminde YÖK Kalite Kurulu Dış Değerlendirme Takımından Üniversitemize Tam Not YÖK Değerlendirme Takımı Üniversitemizdeki Değişimleri İnceliyor Üniversitemizde Kalite Sorumluları Toplantısı Yapıldı Kalite Komisyonu Toplantısı Rektör Karakaya Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde Kalite Çalışmaları Hızla Devam Ediyor 2018 Yılının Son Kalite Komisyonu Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Dış Tetkiki Başladı Üniversitemiz TSE’den Alacağı Belge ile Türkiye’de İlk Olacak Üniversitemize Yeni Başlayan Personele Temel Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi Verildi Üniversitemiz YÖK’ün Kalite Kapsamında Yapacağı Dış Değerlendirmeye Hazır Üniversitemiz Kalite Tecrübesini Harran Üniversitesi ile Paylaşıyor Rektörümüz Başkanlığında İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Gözetim Tetkiki İçin Üniversitemizde Üniversitemiz 2019 Gözetim Tetkikini Başarıyla Tamamladı Kalite Komisyonu Toplantısında 2019 Yılı Değerlendirildi Kurumsal Dış Değerlendirme Ön Ziyareti hakkında İç Tetkik Değerlendirme Toplantısı Rektör Karakaya Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde “Kalite Süreç Yönetimi ve İyileştirilmesi” Konulu Eğitim Verildi Rektör Karakaya Başkanlığında İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı Kalitesini Belgelendiren Ahi Evran Üniversitesi Emin Adımlarla Hedeflerine Yürüyor Tüm Birimleriyle TSE Belgesi Alan İlk ve Tek Üniversiteyiz Üniversitemiz ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Dış Tetkikine Hazır Kalite Süreci Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde İç Tetkik Açılış Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde 2. Dönem İç Tetkik Açılış Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde Kalite Süreçlerine Katkı Veren Akademik ve İdari Personel İçin Belge Takdim Töreni Düzenlendi Kalite Yönetim Sistemimiz Diğer Üniversitelere Örnek Oluyor Üniversitemizde Kalite Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor Üniversitemiz Kalite Belgesi ile Diğer Üniversitelere Örnek Oluyor Üniversitemizde Kalite Temsilcileri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Üniversitemizde İç Denetim Açılış Toplantısı Rektör Karakaya’nın Başkanlığında Yapıldı Üniversitemizde 2019 Yılı Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Gerçekleşti Üniversitemizde ISO 27001 BGYS Dış Değerlendirme Gözetim Tetkiki Açılış Toplantısı Yapıldı Üniversitemiz EFQM Mükemmellik Ödülü İçin İlk Adımı Attı Kalite Yönetim Sistemimiz Model Olmaya Devam Ediyor TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Gözetim Tetkiki İçin Üniversitemizde Üniversitemizde Yapılan Gözetim Tetkiki Başarıyla Tamamlandı Kalite Yolcuğunda Yeni Hedefler

Kalite Süreci Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı Yapıldı

Üniversitemizde devam eden kalite sürecinde akademik ve idari birimlerin geldiği aşamaları görmek ve bir değerlendirme yapmak üzere Kalite Yönetim Koordinatörlüğü tarafından Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısı düzenlendi. 19 Ekim 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda iki bölüm halinde gerçekleşen toplantının ilk bölümünde üniversitemizin akademik birimleri, ikinci bölümünde ise idari birimleri süreç kapsamında gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin sunum yaptılar. Toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Rektör Yardımcısı ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Türkiye Kalite Derneği Kalite Danışmanı Taner Çavdar, birim yöneticileri ile akademik ve idari personelden oluşan kalite temsilcileri katıldı.

Yönetimin Gözden Geçirme Toplantısında Rektör Yardımcısı ve Kalite Yönetim Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, kalite sürecinden geçen üniversitemizde iç tetkik sonrası hazırlanan genel raporların değerlendirmesini yaptı. Kurt, iç tetkik çalışmasına katılan akademik ve idari personele teşekkür ederek kalite sisteminin üniversitemiz için önemine değindi. Kalite çalışmalarının başladığı günden bu yana güzel yerlere gelindiğini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Kurt, kalite sürecinin devamıyla birlikte üniversitemizin daha da iyi yerlere geleceğine inandığını dile getirdi.

Rektör Karakaya: “Diğer Kurumlara Örnek Olmalıyız”

Prof. Dr. Mustafa Kurt’un konuşmasının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya bir konuşma yaparak kalite sürecinde bu aşamaya gelindiği için heyecanlı olduğunu ifade etti. Kalite sürecine başlarken belirsizliğe yolculuk ediliyormuş gibi hissedildiğini vurgulayan Rektör Karakaya, bu aşamadan sonra kalite adına umutlu olduğunu belirterek bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu devrin kalite devri olduğunu söyleyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Biz eğer topluma değer üreteceksek bunu kaliteli yapmak zorundayız, çünkü kalitesi olmayan şeyin değeri olmaz.” dedi. İnsan yetiştiren bir kurum olan üniversitenin “şansa bırakma” düşünce tarzında olmaması gerektiğini ifade eden Rektör Karakaya, bu anlamda akademisyenlerin stratejilere dayanarak ve bilimsel planlamalar yaparak çalışmaları gerektiğini söyledi. Kalite çalışmalarıyla bu düşünceyi benimseyip diğer kurumlara örnek olunmasının önemine değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu anlamda akademisyenlerin bilim üretmek için strateji geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Rektör Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “Öğretim üyeleri strateji geliştirebilir çünkü onlar bilgi üretiyorlar. Ürettikleri bilgiden bir strateji ortaya koyabilmeli. Çünkü akademisyenin böyle bir gayret ve amacı, geleceğe dönük bir öngörüsü yoksa yaptığı işin farkında değil demektir. Bu da bilim insanı, akademisyen tanımına uymaz.”

Kalite sürecinin yorucu bir süreç olduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu süreci ülkemize karşı bir borç olarak düşünerek devam ettiklerini dile getirdi. Üniversitenin isminin Ahi Evran-ı Veli’den geldiğini sözlerine ekleyen Rektör Karakaya, bir çalışma yaparken Ahi Evran-ı Veli’nin öğretisi ile yapmak gerektiğini söyledi. Bu öğretinin “Pabucu dama atma kalitesinde” bir anlayış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversite olarak sahip olduğumuz değerlerin kalite değerleri olduğunu belirtti. Esnaf hareketi olarak belirtilen Ahiliğin bugün öne çıkan en anlamlı tarafının “Ahilikte kalitenin mükemmelliği” olduğunu ifade eden Rektör Karakaya, bu sistemin mekanik bir sistem olmadığını gönüle işleyen hayati bir sistem olduğunu söyledi. Türkiye Kalite Derneği (KALDER) ile yürütülen kalite çalışmalarının biraz ilerisindeki anlayışı da Ahi Evran Üniversitesinde gerçekleştirmeleri gerekeceğini dile getiren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Her akademisyenimiz kendi vicdanında birer Ahi olarak yeri geldiğinde öğrencinin tezinde yeri geldiğinde de ödevinde, yüksek lisans, doktora çalışmalarında kalitede pabuçları dama atarak ‘Bu iş olmamış bilime uygun değil’ diye karar verebilmeli.” dedi. 

Rektör Karakaya: “Ahilik bir kalite hareketidir.”

Kalite sürecinin mükemmellik süreci olduğunu, sosyal hayatı oluşturan nüvelerin(çekirdek) bir alışkanlığa bir kültüre dönme hamlesi olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, bir defalık bir iş, bir defalık bir prosedürün hiçbir zaman olmayacağını söyledi. Asıl kalite çalışmalarının bu süreçten sonra başladığını belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, 5 Kasım 2017 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Dış Değerlendirmesine hazır olunması gerektiğini dile getirdi. Kalite işini her ne kadar yönetim kadrosunun yürüttüğü görülse de bu işin mutfağında bölümler ve birimlerin olduğunu söyleyen Rektör Karakaya, bölümlerdeki çalışmaların yakından takip edilmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasında akademisyenlere seslenerek bundan sonraki süreçte derslere kalite anlayışıyla devam etmelerini önerdi. Üniversiteyi bir fabrikaya benzeten Rektör Karakaya, bu fabrikanın ürününün eğitilmiş insan olduğunu vurgulayarak akademisyenlere bu ürünlerin dönüşüme uğradığı yerin sınıflar olduğunu söyledi. Yönetim olarak her zaman çalışanlarının yanında olduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, amaçlarının kalite ve yetişmiş insan olduğunu dile getirdi.

Toplantının öğleden sonraki ikinci bölümünde de üniversitemizin idari birimlerine seslenen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahiliğin bir kalite hareketi olduğunu vurgulayarak temelinin de insandaki kalite olduğunu söyledi. Değerlere sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Rektör Karakaya, “Ne olduğumuzun ve neyi temsil ettiğimizin farkında olmalıyız.” dedi. YÖK Dış Değerlendirmesinin sonunda akredite olmuş bir üniversite olacağımızı söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Kalitenin öncüsü ve bölgenin yıldızı olmak için çalışılacağız.” dedi. Konuşmasının sonunda YÖK Dış Değerlendirmesinin ilk kez gerçekleşeceğini belirten Rektör Karakaya, tüm kalite sorumlularına çalışmalarında başarılar diledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından Türkiye Kalite Derneği Kalite Danışmanı Taner Çavdar söz alarak iç tetkik sonucunda hazırlanan raporları değerlendirdi. Süreç hakkında dipnotlar da veren Çavdar, üniversitemizin YÖK Dış Değerlendirmesinden geçmesi için yapılması gerekli prosedürden söz etti.Copyright © BAUM 2015